Arch-Info 2010

Úvod Katalog materiálů Novinky IQ Park Hledání Vkládání dat Nápověda Služby   Přihlášení
Novinky  
 
Přehled publikovaných článků v roce 
Výběr ročníků:  2007 |  2008 |  2009 |  2010                               Novinky
                       2011 |  2012 | 
e-veletrh 
Články 
Zřícení betonových vazníků
Na základě závažných skutečností poruchy betonových konstrukcí - betonového vazníku v halách s místně předpínanou lanovou výztuží, které se opakovaně projevilo zřízením střechy v průmyslovém areálu, upozorňujeme naše čtenáře na oficiální vydání této informace naší profesní organizací: www.ckait.cz/content/tz-12-2018
Zadáno: 05.12.2018 16:34   Autor: admin webu
NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM 2018

V roce 2018 pokračuje vyhlášení výzvy pro bytové domy a rodinné domy. Výzva programu Nová zelená úsporám určená pro bytové domy dále probíhá. Určena bude pro renovace existujících bytových domů v Praze a pro novostavby v pasivním standardu v celé ČR.

Od ledna 2018 také pokračuje výzva pro rodinné domy. Podmínky přidělení dotace zůstávají stejné. Počítá se se zjednodušením administrace. Do podpory jsou zařazena další opatření v oblasti C - tedy Efektivní využití zdrojů energie, což znamená zejména dotace na ekologické zdroje tepla, solární kolektory, fotovoltaické elektrárny.

Více informací a objednávky posudků a projektů k žádostem o dotaci na info@arch-info.eu nebo ad.studio@seznam.cz

Zadáno: 06.02.2015 00:24   Autor: admin
VYSOCE PROPUSTNÁ LEPÍCÍ HMOTA

Speciální výrobek pro lepení izolačních desek z minerální vlny (mw) nebo dřevovláknité vlny (ww) je vysoce paropropustná lepící a stěrkovací hmota firmy Cemix (185), která dosahuje hodnoty μ ≤10.

Byla vyvinuta speciálně pro dřevostavby s difuzně otevřeným systémem. Běžné lepící hmoty mají μ v rozmezí 15-25, desky z EPS μ 30-40, mw μ 1, ww μ 5, ze srovnání těchto parametrů vyplývá, potřeba použití speciálních lepících hmot a omítek v celém systému stěny.

Zadáno: 03.02.2015 10:11   Autor: admin
SOLODOOR dveře a zárubně

SNADNÝ VÝBĚR DVEŘÍ V POHODLÍ DOMOVA

Dveře a zárubně SOLODOOR se skvěle hodí do každého interiéru. Na internetových stránkách SOLODOOR www.solodoor.cz si rychle a snadno vytvoříte interiérové dveře přesně na míru a dle vašich představ, odpadne tak složité listování katalogem. Šikovný konfigurátor pomůže k orientaci v široké škále modelů, zvládne nakombinovat povrchovou úpravu i barevné provedení spolu s nejvhodnějším prosklením. Stačí pak už jen navolit technické parametry, jako je rozměr, zvolit pravé nebo levé dveře a ke všemu ještě padnoucí zárubně a konfigurátor vyobrazí zkompletované dveře spolu s cenou vybrané sestavy.
Aby takto sestavené dveře stylově zapadly do vašeho interiéru, nabízí www.solodoor.cz ještě druhou interaktivní pomůcku – vizualizaci. Do jednoduchého programu stačí nahrát fotografii interiéru a umístit do něj vybrané dveře. Vybírat lze ale i z  8 již přednastavených interiérů a barevně proměňovat dveře, podlahu, nábytek či stěny.

NOVINKY PRO ROK 2014
Společnost SOLODOOR a.s. se snaží neustále vyvíjet své stávající produkty a protože sleduje aktuální trendy v oboru interiérových dveří, nábytku či podlah, přináší každý rok i několik novinek. Pro rok 2014 jsou tak připraveny například barevné dveře RAINBOW, a to hned v 5 módních odstínech – cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň, petrolejová modrá a písková žlutá. Pro vyznavače čistého a jednoduchého stylu je pak významnou novinkou modelová řada SIMA, která zaujme především řemeslným detailem – zapuštěnými rámečky u prosklení. Velmi oblíbené jsou stále dveře v bílé barvě - oživit se je rozhodli designéři společnosti SOLODOOR a vznikla tak originální modelová řada PRESI, která kombinuje bílý lak s dekorativním dřevinovým potiskem. Pruhy či kostičky tak vnesou do interiéru neobvyklý nápad, navíc jde o ekonomickou variantu dveří.
Velmi atraktivní, další zcela novou modelovou řadou jsou pak dveře L’ENTRÉÉ inspirované francouzskou elegancí. U dveří s rámem do tvaru L a s prosklením je výhodou především jejich prostorová variabilita, díky níž jsou vhodné i pro rekonstrukce starších objektů.
SOLODOOR rozšířil svůj sortiment také o dveře celoskleněné, modelovou řadu CRISTAL. Dveře jsou vyrobeny z bezpečnostního tvrzeného skla tak, aby splňovaly všechny požadavky ohledně bezpečnosti v domácnosti. Další atraktivní novinky představí SOLODOOR svým zákazníkům během roku 2014.

Kompletní nabídku sortimentu i služeb a seznam prodejních partnerů naleznete na www.solodoor.cz
Zadáno: 15.08.2014 10:57   Autor: Ing.R.Spousta www.solodoor.cz
FAKRO SUPER TERMOIZOLAČNÍ PÚDNÍ SCHODY LWT

Super termoizolační půdní schody LWT jsou další novinkou v nabídce půdních schodů FAKRO. Umožňují snadný a bezpečný vstup do neobytného podkroví.
Jejich výjimečnou vlastností je dokonalý součinitel prostupu tepla poklopu schodů na úrovni U=0,51 W/m2K.
Jsou doporučovány k použití v energeticky úsporném stavebnictví, ve kterém je velký důraz kladen na minimalizaci tepelných ztrát.
Jsou určeny pro montáž v místech s vysokým rozdílem teplot mezi užitkovými a neobytnými prostory.
Speciálně projektovaný poklop, vyplněný pouze termoizolačním materiálem, je vynikající bariérou omezující tepelné ztráty. Skříň schodů je vybavena trojnásobným těsněním, které se po zavření řádně přitlačí k poklopu, což zaručuje zachování vysoké těsnosti.

Během otevírání schodů vedou pohyb poklopu inovativní panty spojující žebřík se skříní. Žebřík se odsouvá od poklopu a umožňuje pohodlně položit chodidlo, což zvyšuje komfort užívání.
Speciálně použité úchyty umožňují snadnou montáž a demontáž poklopu schodů. Díky nevelké hmotnosti a inovativnímu způsobu uchycení poklopu na tzv. klik si s montáží schodů hravě poradí jedna osoba.

Technické parametry:
maximální nosnost 160 kg
tloušťka termoizolace 7,4 cm
tloušťka poklopu 8 cm

Zadáno: 20.06.2014 22:12   Autor: Ing.M.Konderlová www.fakro.cz
ROZHOVOR S ČESKÝM VÝROBCEM SVĚTLÍKŮ DO PLOCHÝCH STŘECH
Přinášíme vám rozhovor s Danielem Artusem, spolumajitelem a obchodním ředitelem společnosti RWA systémy, českým výrobcem střešních světlíků s tradicí výroby čítající 15 let. Představíme vám společnost, její produkty a vize do budoucna, zjistíme, co stojí za úspěchem na trhu a za rostoucí firmou v době stavebního útlumu.

- Na úvod krátké představení firmy.
„Firma RWA systémy, spol. s r. o., vznikla spojením dvou českých firem, z nichž jedna se zabývala výrobou bodových střešních světlíků a druhá výrobou hliníkových pásových světlíků. Spojením výrobních a obchodních aktivit v jednu společnost došlo k významnému posílení pozice na trhu. Tímto spojením se výrazně zvýšilo portfólio nabízených výrobků a vytvořil základ pro vývoj nových, jak se později ukázalo, úspěšných produktů. Mezi hlavní činnosti patří vlastní vývoj, výroba a prodej světlíků pro odvod tepla a kouře s obchodním názvem PYRO-A3000 a PYRO-S3000, dále pak vývoj a výroba zcela nových bodových světlíků nesoucích značku Artus Composite Glass (ACG). Firma disponuje výrobním zázemím, fungujícím oddělením vývoje, výroby, obchodu a marketingu. Její produkty, zejména ACG bodové světlíky, patří k nejprodávanějším na trhu.“

- Můžete nám nové bodové světlíky ACG přiblížit více? Co si lze pod pojmem ‚nové‘ představit?
„ACG bodové světlíky, které jsme uvedli na trh v únoru tohoto roku, nahradily naše původní výrobky – světlíky ARTUS-A3000, které se s mírnými úpravami vyrábí již mnoho let. Jedná se o starou konstrukci kopulových světlíků se šrouby, které se u nás vyráběly již před zhruba 30 až 35 lety. Nová konstrukce našich světlíků spočívá ve zcela novém technickém řešení zasklení, kdy je prosvětlovací část vyrobena z vícevrstvých plastových kopulí nebo izolačního dvojskla a zasklena do rámu z tvrzených PVC profilů bez použití děr a šroubů. Tím se významně snižuje riziko praskání kopulí, výrazně se zvýší mechanická odolnost a životnost světlíků a v neposlední řadě se zlepší tepelně izolační, zvukové a ostatní parametry. Design výrobku je rovněž na zcela jiné úrovni.“

- Jak jste k tomuto řešení dospěli a kdo se na něm podílel? Je řešení autorsky chráněno?
„Řešení je výsledkem dlouholetého vývoje našich pracovníků, kteří vycházeli ze zkušeností se stávajícím produktem a hlavně z požadavků našich klientů. Tyto požadavky, zejména zlepšení odolnosti, tepelně izolačních vlastností a designu, určily směr vývoje nového světlíku. Jeho řešení je chráněno užitným vzorem, stejně jako další inovace.“

- Jak Vy osobně hodnotíte tuto novinku?
„Jedná se o produkt, který snese srovnání s evropskou špičkou. Tento bodový střešní světlík svými parametry splňuje nejnáročnější požadavky stavebního trhu, včetně požadavků kladených na nízkoenergetické a pasivní domy. Za velmi krátkou dobu se nám podařilo naplnit výrobu a získat poměrně velký tržní podíl. Velmi si ceníme našeho průmyslově chráněného profilového systému, ze kterého se tyto světlíky vyrábí.“

- Jaký je přínos nového bodového světlíku?
„Tím je pro nás úspěch a fungující produkt, který vznikl naší prací a vývojem financovaným z našich zdrojů. Úspěch na trhu samozřejmě přináší i prostředky, které budou do budoucna investovány do vývoje a technologického zázemí. Čeká nás ještě dlouhá cesta a již nyní je jasné, že bez vlastního vývoje, zázemí a prostředků se nelze na evropském trhu prosadit.“

- Co je podle Vás důležité a čím by se čeští malí a střední výrobci měli řídit?
„Důležité je nespokojit se s tím co je, nefungovat jako levná pracovní síla pro zahraniční firmy, které mají vlastní výzkum a vývoj za hranicemi. To je velmi krátkozraké a do budoucna tito levní východní výrobci zaniknou. Bez svých produktů, bez svého marketingu, který musí mapovat potřeby trhu a dávat podněty pro vývoj nových produktů, se žádný výrobce, který to myslí dlouhodobě, vážně neobejde. To je má odpověď a rada českým výrobcům. Stejně důležité je pak investovat správným směrem, finančně podporovat vývoj a technologické zázemí, být technologicky i obchodně konkurenceschopní na evropské úrovni, což je ale při mnohaletém náskoku firem např. v Německu náročný úkol, který jen málokdo splní.“

- A jaké jsou Vaše cíle do budoucna?
„Těch je několik. Jsou tu cíle osobní, firemní, krátkodobé i dlouhodobé, a to je na delší povídání. Mezi ty firemní a důležité patří ty cíle, o nichž jsem hovořil již v předchozí otázce, a k těm vede dlouhá a trnitá cesta. Ty krátkodobé se nám nyní daří plnit s naším ACG světlíkem, který se stal významným na českém a slovenském trhu. Zároveň jej úspěšně začínáme prodávat i na zahraničních trzích.“
Děkujeme za rozhovor

Zadáno: 13.09.2013 08:55   Autor: www.rwasystemy.cz Daniel Artus
ZATRAVŇOVACÍ ROHOŽ PLASTIparking

Výhody zatravňovacích rohoží Plastová ochrana trávníku PLASTIparking je pevná pružná a dlouhodobě trvanlivá rohož. Je nabízena ve dvou kvalitách (Standard a Special). Pokládá se lehce na stabilní půdu. Následně se rozvine a upevní kovovými spojkami – U Pin . Po nějaké době (2-3 týdny v době vegetace, déle v době mimovegetačního růstu trávy) rohož proroste trávou. Po dosažení požadované výšky může být posečena travní sekačkou. Vznikne tak pevná plocha, na které je možno trvale parkovat vozidla, chodit a podobně.
Plocha po instalaci pak bude vypadat jako klasická travnatá plocha, která bude pevná. Instalace je nejlepší při růstu trávy kdy dojde k patřičnému prorůstání trávy a zpevnění plochy.
Vytvoříte-li parkovací místo pomocí PLASTIparking či PLASTIkorzo, můžete jej kdykoliv zrušit, ale zároveň jste také osvobozeni od placení daně ze zastavěné plochy. Ta činí v současné době 5 Kč za 1 metr a rok, ale může být z rozhodnutí obce zvýšena. (V Praze se platí až 25000 Kč/rok při parkovišti 1000 m2).

PLASTIparking STANDARD Je dodávána v rolích 1x10m, 2x10m a 2x20m, a v tloušťce 11mm. Vyrobena je z částečně recyklovaného polymeru s UV stabilizátorem je určena pro zátěž až do váhy osobního vozu.
PLASTIparking SPECIAL Je dodávána (na objednávku) v rolích 1x10m, 2x10m a 2x20m, a v tloušťce 14mm. Vyrobena je z částečně recyklovaného polymeru s UV stabilizátorem je určena pro zátěž až do tlaku 8 tun na nápravu.

Postup montáže Instalace je jednoduchá. Po posekání trávy je role rozbalena a připevní se na povrch pomocí kovových U-svorek nebo plastových kolíků v daném schématu. Tím, jak trávník proste otvory ve speciálním tvaru rohože, vytvoří silný, zpevněný povrch. Rohož po řádném prorostení trávou zcela zmizí. Rohože lze nainstalovat podle potřeby na nově upravené prostory a následně nechat po zasetí trávou prorůst. Podmínkou předpokládaných vlastností je, aby nově instalovaná rohož byla ponechána bez použití, dokud tráva zcela neproroste přes mřížkové otvory - obvykle po několika týdnech během vegetačního období, o něco déle mimo vegetační období.

Alternativa: tento prohlížeč nepodporuje iframe
Zadáno: 05.06.2013 13:45   Autor: Kubíček www.global-vizovice.cz
VJB REVIZNÍ DVÍŘKA
Stavební výrobek roku TOP ARCH-INFO 2013

Revizní dvířka nabízí komplexní řešení uzavíratelných otvorů pro sádrokartonové i zděné příčky a stropy.

Kvalitní a cenově výhodná revizní dvířka se vyrábí ze sádrokartonových desek a stabilních hliníkových profilů. Vyrábí se ve standardních rozměrech 200x200mm až 800x800mm se sádrokartonem síly 12,5mm , 15mm a 25mm.

Lze objednat i jakýkoliv jiný rozměr dle požadavku zákazníka třeba do výšky až 2,5m.
Dvířka jsou sestavena ze samostatných AL profilů a svařena pomocí speciálních přípravků.
Od velikosti 300x300mm jsou opatřena bezpečnostním lankem kvůli zamezení zranění při otevírání. Otevírání a zavírání je zajištěno pomocí zámků, které se ovládají tlakem na dvířka.
Dvířka dodáváme se standardním nebo se vzducho-prachotěsným těsněním. Všechny typy dvířek jsou v provedení bez šroubů, tzn., není nutné je dodatečně špachtlovat. Na přání zákazníka mohou být dvířka dodatečně vybaveny 3 typy zámků (čtyřhran, uzamykatelný na klíč a pro cylindrickou vložku).

Varianty provedení
 SYSTEM D0 – pevné panty
 SYSTEM D1 – výklopné panty
 SYSTEM D0,D1 – děrovaná (akustická) deska
 SYSTEM D0,D1 – dvojdílná dvířka
 SYSTEM D2 – verze dveře (otevírají se jako klasické dveře)
 SYSTEM D3 – verze pro dlaždice
 SYSTEM D5 – verze do zdi (určeno pro zděné příčky)
.

Výhody
 rychlé a bezproblémové namontování
 stabilní konstrukce
 neruší celistvost stěny
 zámky lze dodatečně seřídit
 standardní rozměry skladem
.

Příklady využití dvířek
 Zakrytí uzávěrů pro vodu a plyn
 Zakrytí elektroměrů, vodoměrů, plynoměrů
 Zakrytí kabelových svazků a propojovacích krabic v elektroinstalaci
 Zakrytí odtokových trubek u van v bytových jádrech ...apod.
 Servisní vstup do revizní místnosti
 Ztracené zakrytí v bytovém jádru ke stoupačkám
 Vstupy do podhledů nebo půdních prostor
 a jiné další využití
.

Výhodou dvířek je profesionální zpracování, vzhled a hlavně kvalita. Jsou navrženy tak, aby jejich fungování bylo trvale bezproblémové.

Zadáno: 24.05.2013 00:03   Autor: P.Bíško, www.vjbpartner.cz
STAVEBNÍ REFLEXNÍ IZOLAČNÍ PÁS RTI
NOMINACE na titul TOP ARCH-INFO 2013

STAVEBNÍ REFLEXNÍ IZOLAČNÍ PÁS RTI Haasová-Menhart®.
Vloni jako první v ČR toto konsorcium uvedlo na trh pás se zlatou reflexní vrstvou.


Zlatá povrchová úprava pásů RTI Haasová - Menhart® vznikla na základě velké poptávky jako efektní a konečný design pro architektonické návrhy velkých stropních prostor kanceláří, kaváren a restaurací. Značnou výhodou této aplikace je nejenom rychlá montáž tepelné izolace, kde tímto odpadá použití sádrokartonových konstrukcí a jiných obkladů včetně stropních minerálních kazet. Další novinkou jsou jednostranné i oboustranné lepicí termopásky ve zlatém i stříbrném provedení s extrémní přídržností.

Od zlatého odrazivého povrchu lze očekávat mnohem vyšší trvanlivost než v případě hliníku; je dobře známo, že se zlato chová chemicky velmi netečně, odolává oxidantům, kyselinám, louhům. Jeho vlastnosti jsou tedy stabilní. Barevnost zlata na druhé straně naznačuje, že ve viditelné oblasti spektra bude mít horší, tj. menší odrazivost a vyšší emisivitu. Ale v oblasti tepelných vln, která je pro tepelnou techniku rozhodující, vykazuje zlato už špičkovou odrazivost. Barevnost zlata je navíc bohatě vyvážena jeho vysoce stabilní odrazivostí, která se s časem prakticky nehorší.

Ve viditelné oblasti kolem 0,5 mikrometrů má zlato (Au) nízkou odrazivost, zejména ve srovnání s hliníkem (Al). V infračervené oblasti, od nějakých 3 až do 40 mikrometrů, která přenáší přes 95 % celkové sálavé energie ve funkčních mezerách, se už zlato chová stejně nebo lépe, než hliník i stříbro. Pouze v aplikacích, kdy pás odráží přímé slunce, může nabídnout zejména hliník (s dobrou povrchovou ochranou!) lepší řešení.

O pásech a fóliích s termoreflexními povrchy toho bylo popsáno již mnoho. Méně známé je, že přibývá i praktických realizací, které jsou nejen dobře a erudovaně navrženy, ale i funkční a z pohledu tepelné ochrany i velmi účinné.

viz další podrobné technické a aplikační informace v sekci IQ Park-Semináře

Výrobek získal Cenu za popularizaci a osvětu na Stavebním veletrhu Brno 2013 v soutěži Výrobek roku 2013, Cenu za úspory energie 2012 na Stavebním veletrhu Brno 2012 a další ceny


Zadáno: 23.05.2013 22:52   Autor: Jiří Hejhálek, www.rti.cz
LED OBRAZOVKY A VELKOPLOŠNÉ OBRAZOVKY

Velkoplošné obrazovky nebo LED obrazovky jsou moderní zobrazovací velkoplošnou technologií a umožňují předat potřebné informace mezi zákazníky, ale i mezi náhodné kolemjdoucí. Na těchto velkoplošných obrazovkách lze zobrazovat jakoukoliv reklamu, textové informace, videa, prezentace či fotografie a to prakticky v jakémkoliv formátu s flexibilní obsluhou a ovládáním na dálku. Jejich velkou předností je výborná viditelnost, vysoká svítivost a možnost umístění LED obrazovky i ven. Velikost a tvar obrazovky navíc není ničím omezena.

Projekt www.reklamniobrazovka.cz je zaměřen na dodávky těchto velkoplošných obrazovek. Jejich umístění v rámci exteriéru i interiéru je různorodé. Můžete si vybrat LED obrazovku umístěnou také na autě nebo na přívěse. Samozřejmě tyto obrazovky lze umístit na jakoukoliv budovu, mohou stát samostatně v prostoru nebo mohou být umístěny opravdu kdekoliv v interiéru. Ani zde není velikost a tvar omezen. LED obrazovky mohou přenášet informace o Vaší firmě, mohou být zdrojem finančních prostředků za umístěnou reklamu, mohou přenášet bezpečnostní informace i být image záležitostí na budově Vaší společnosti. Velkoplošnou obrazovku si pořídíte pokud jste moderní firma a chcete být opravdu vidět. Navíc velmi jednoduchým ovládáním tyto informace můžete aktuálně změnit. Když budete mít svou obrazovku a na ní informace o Vás, velmi jednoduše přidáte během pár vteřin jakoukoliv novou akční nabídku nebo důležitou informaci.

Samostatnou kapitolou v rámci reklamy, finančních příjmů a image jsou obrazovky pro sport jako sportovní mantinely, multimediální kostky, fascia boardy nebo výsledkové tabule – scoreboardy.

Podívejte se pro opravdu zajímavou inspiraci na náš web www.reklamniobrazovka.cz do jednotlivých sekcí jako jsou reklamní obrazovky, LED billboardy, obloukové obrazovky nebo image obrazovky, kde naleznete také spoustu fotografií možnosti umístění a využití těchto LED obrazovek. A v případě jakýchkoliv dotazů Vám vyjdeme velmi rádi vstříc. Samozřejmostí je možnost osobní konzultace u Vás.

www.reklamniobrazovka.cz
www.ledvelkoplosneobrazovky.cz
www.kalkulatorobrazovek.cz
www.sportovnimantinely.cz

Zadáno: 12.04.2013 16:24   Autor: F.Michálek KASUME
PODPORA BYTOVÉ POLITIKY STÁTU

Na veletrhu For Pasiv přednesl přednášku Podpora bytové politiky státu Ing. Jiří Koliba ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Jednotlivé programy podpory:
PROGRAM NA VÝSTAVBU NÁJEMNÍCH BYTŮ
PANEL 2013
-Inovovaný program na opravy a modernizace bytového fondu
FINANČNÍ NÁSTROJ JESSICA
POMOC OBCI PO POVODNÍCH

Podrobnosti jednotlivých programů lze získat ze záznamu z přednášky, který vám zašleme na vyžádání.

Zadáno: 12.02.2013 13:58   Autor: admin webu
NÍZKÁ ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV

Nízká energetická náročnost budov a její zajištění ve výstavbě, autoří: Ing.arch. Josef Smola a Ing. Jiří Šála, CSc.

Publikace seznamuje se základními pojmy, právními předpisy a principy při navrhování energeticky příznivé architektury.

Publikace je dostupná v pdf, zašleme na vyžádání

Zadáno: 16.01.2013 19:57   Autor: admin webu
AEROGEL TEPELNÁ IZOLACE NOVÉ GENERACE

Aerogel je vysoce a jemně porézní a zároveň tuhá hmota známá i pod názvem ztuhlý dým. Jako látka se používá pyrogenní kyselina křemičitá, což je vysoce jemně dispergovaný oxid křemičitý, který vzniká plamennou hydrolýzou tetrachlorsilanu při vysokých teplotách do 1500 °C. Hmota má velmi jemnou mikrostrukturu připomínající prostorovou síť s oky o střední velikosti asi 70 nm (nanometrů).

Výhoda této struktury vyplyne, z faktu, že střední volná dráha molekul vzduchu (mezi dvěma srážkami) je při atmosférickém tlaku také kolem 70 nm. Vedení tepla ve vzduchu se totiž děje hlavně vzájemnými srážkami molekul vzduchu, při níž si tyto vyměňují energii (přesněji kvanta vibrační energie – fonony), a tím – jako součást velkého statistického souboru všech molekul vzduchu – vedou teplo. Jenže velká část z nich zůstane izolována v buňkách nanoporézní sítě SiO2 a s volnými si může vyměňovat energii s jen malou statistickou pravděpodobností.

Tato vlastnost se makroskopicky projeví ve snížené tepelné vodivosti i při normálním tlaku. Konkrétně nanoporézní síť SiO2, neboli aerogel aplikovaný jako nevakuovaná, tzn. běžná vzdušná izolace, dosahuje hodnot λ až 0,016 W/(mK), u uhlíkatých aerogelů jen na 0,012 W/(mK).

Při nižším tlaku klesne hustota molekul vzduchu, četnost srážek a naopak vzroste střední volná dráha vysoko nad 70 nm. To samo o sobě sníží vodivost výplně. Ovšem molekuly, které za nízkého tlaku uvíznou v buňkách nanoporézní sítě s rozměry pórů 70 nm, mají statisticky mizivou pravděpodobnost srážky s jinou molekulou. Tím ještě víc klesne tepelná vodivost výplně, a sice až na úroveň λ = 0,004 W/(mK). To je základem extrémně nízké vodivosti vakuových izolací.

Tento model byl zdokonalen ještě tím, že do nanometrické sítě pyrogenní kyseliny křemičité byly vpraveny absorbéry tepelného záření, podobně jako v případě Neoporu®. Vedle potlačení vedení tepla vzduchem tím byla navíc eliminována i složka šíření tepla sáláním. Sálavou složku významně eliminuje také tepelně reflexní hliníková obálka.

Zadáno: 11.12.2012 14:56   Autor: admin webu
iREKLAMA
Nabízíme nové speciální reklamní nástroje, speciálně určené pro architekty a projektanty. Více info na vyžádání
VKLÁDÁNÍ ČLÁNKŮ
Pokud máte zájem uveřejnit článek o vašich výrobcích, nové technologii, materiálech zašlete text,fotografie atd. v běžných formátech na adresu info@arch-info.eu a do předmětu zprávy napište ČLÁNEK.
Další informace viz Nápověda-Novinky.
     
© 2007 didus.software.ltd